محسن
محسن همایونی

طراحی، پیاده‌سازی، مدیریت و راه اندازی سازمان‌ یا واحد فروش مشاور، مدرس و توسعه دهنده کسب و کار مشاور و مدرس فروش و بازاریابی دارای مدرک MBA (فوق لیسانس اجرایی) در زمینه تبلیغات و بازاریابی دارای مدرک DBA (دکترای اجرایی) در زمینه مدیریت، توسعه و بهبود کسب و کار عضو رسمی انجمن راهبردی ایران عضو رسمی باشگاه مدیران ایران عضو رسمی کمیسیون بهبود و توسعه‌ی کسب و کار اتاق بازرگانی اصفهان
همین حالا با من تماس بگیرید.

ورود | ثبت نام
صفحه اصلی | تکنولوژی | لنز هوشمند گوگل
.

تکنولوژی

لنز هوشمند گوگل

لنز هوشمند گوگل

توسط محسن همایونی

لنز هوشمند گوگل که در چشم تزریق می‌شود!

اختراعات بشر روز به روز در حال پیشرفت است. هر یک از این اختراعات مربوط به مشکلاتی است که انسان در طول زندگی با آن مواجه است. یکی از این اختراعات مربوط به چشم و مشکلات چشم انسان است که ابتدا بر روی حیوانی مثل موش آزمایش می شود. اما گاهی برخی از این تکنولوژی ها مثل خیالات است برای انسان.

حتما شماهم فیلم های علمی تخیلی از جمله ترمیناتور را دیده اید که در آن یک ربات یا یک انسان مجهز به یک دید فوق بشری و یا ابر انسانی بودند و توانایی ها و قابلیت ها ی زیادی را در درون چشم خود داشتند اکنون این قابلیت در دسترش همه است تا به دیدی هوشمند و دیجیتال مجهز شوند با اختراع جدید گوگل این تخیل تا حدودی به واقعیت نزدیک شده است.در ادامه این لنز هوشمند که دید ابر انسانی را به انسان هدیه میکند بیشتر آشنا خواهید شد.

گوگل یک لنز تماسی هوشمند اختراع کرده است که به یک دوربین داخلی مجهز است این دوربین همان طور که در تصاویر مشخص شده است در لبه لنز مذکور قرار دارد و هیچ خللی در بینایی فرد ایجاد نمی کند. این دوربین به طور هوشمند و اتوماتیک میدان دید انسان را تشخیص داده و دنیال میکند و با این کار میتواند یک دید کاملا طبیعی ولی دیجیتال را برای انسان فراهم کند این لنز میتواند یک دید کاملا طبیعی را برای افراد کور و افرادی که دچار نقص هایی در دید طبیعی هستند فراهم کند.این دوربین به گونه ای طراحی شده است که قدرت تشخیص خطر را پیش از مغز آنان دارد و همچنین قابلیت های خیلی جالبی از قبیل دید در شب و دی با استفاده از لیزر و اینفرارد را دارد و یک قابیلت جلب دیرگر این لنز دید تلسکوپی و قابل زوم کردن است.

لنز هوشمند گوگل شما را ترمیناتور میکند!

این دوربین دارای یک سنسور در وسط است که درست جلو مردمک قرار میگیرد و تمام حرکات و میدان دید چشم را دنبال کرده و از این اطلاعات به دست آمده از میدان دید شما و حرکت مردمک چشم برای ایجاد تصویر مجازی دیجیتال استفاده میکند.البته این لنز برای اینکه باید نور اطراف را برای تشکیل تصویر جذب کند کمی رنگی غیر طبیعی دارد و اگر این لنز را در چشم خود قرار دهید چشم شما کمی غیر طبیعی به نظر خواهد رسید همانند افراد فضایی!!

همان طور که به نظر میرسد میتوان نتیجه گرفت که با وجو یک سنسور و دوربین های موجود در این لنز باید توانایی ها قابلیت های زیادی را برای این لنز متصور باشیم اما گوگل اعلام کرده است که برای مشاهده تمام قابلیت های این لنز باید از یک دستگاه مکمل مانند یم اسمارت فون و یا محصول جدید گوگل به نام گوگل گلاس استفاده کرد این دستگاه های ذکر شده از قدرت پردازش بالاتری برخوردار هستمد و می توانند داده های به دست آمده از لنز را به طور کامل پردازش کنند.

این لنز میتواند برای انسان های با دید نرمال و معمولی که در دید مشکل خاصی ندارند مفید باشد اما کار اصلی و هدف اصلی این انز کمک به افراد کور و با با نقص در دید است که میتواند در درک فضای اطراف به این  کمک شایانی بکند.البته ناگفته نماند که این لنز ویژگی های ابر انسانی جالبی هم از قبیل قابلیت تشخیص خطر احتمالی همچنین تشخیص چهره و قابلیت دید در شب و زوم روی یک شی خاص را دارد که چشم انسان این قابلیت های فوق بشری را ندارد.

لنز هوشمند گوگل شما را ترمیناتور میکند!

میتواند از کاربرد های این لنز در عملیات های ویژه پلیس صحبت کرد که افراد پلیس مجهز به چنین لنز هایی میتوانند با نگاه کرده به افراد مجرم نام انها و همچنین سوابق انها را ببینند و همچنین میتوانند تشخیص دهند که ایا فرد مجرم چه چیزی زیر لباس خود پنهان کرده اسا اسلحه اگر اسلحه چه نوعی از اسلحه و خلی دیگر از کاربرد های دیگر .این کاربرد ها علاوه براب آن کاربرد های پزشکی و مصارف پزشکی است که این لنز میتواند داشته باشد.همچنین از این لنز ها میتواند در عملیات های نجات مثلا در آتش سوزی ها و در جاهایی که دود و گرد و غبار زیاد اسا و دید کافی وجود ندارد میتواند با دید مادون قرمز یا اینفرارد به راحتی عملیات امدام و نجات را انجام داد همچنین برای نجات افراد مانده در زیر آور ناشی از زلزله و سیل هم کاربرد فراوانی خواهد داشت.

البته هنوز مشخص نیست که چه زمانی می توان با اطمینان گفت که می توان از این لنز ها استفاده کرد اما این نکته جای افتخار دارد که انسان به علم و تکنولوژی مورد نیاز برای ساخت چنین دستگاه های فوق بشری دست یافته است و می توان امیدوار بود که در سال های آینده بتوان از چنین لنز هایی به طور گشترده در جاهای مختلف و برای مصارف پزشکی و امدادی و نظامی استفاده کرد.گوگل قبل از این اعلام کرده بود که در حال ساخت یک لنز تماسی برای بیماران دیابتی است که با بررسی اشک چشم این بیماران به صورت لحظه ای میزان گلوکز را اعلام کند است.

البته هم اکنون نکته قابل بررسی این نوع لنز ها قدرت مورد نیاز آنها یا همان باتری است که هیچ جایی برای قرار دادن آن نیست و ناچار باید از امواج وایر لس برای این کار استفاده کرد .البته این نکته هم بسیار مهم است که ایا قرار دادن چنین دستگاهایی که پیوسته امواج وایرلس را دریافت میکنند روی چنین عضو حساسی از بدن کار درستس است یا خیر.اما این نگرانی ها واین سوالات مربوط به این تکنولوژی ها نو و بدیع مانع از پیشرفت و ادامه راه دیز این مسیر نشده است و دانشمندان همچنان در حال تلاش برای دستیابی به محصولات و ابداعات جدید هستند.

درحال‌حاضر یکی از داغ‌ترین موضوعات برای آینده تکنولوژی، ادغام آن با وسایل پوشیدنی است. عینک‌های دوربین‌دار (عینک گوگل) یا ساعت‌هایی که به تماس‌های تلفنی شما پاسخ می‌دهند (ساعت اپل) از محصولاتی هستند که امروزه طرفداران زیادی دارند.

متخصصان صنعت معتقدند ما فعلاً فقط تا سطح این تکنولوژی نفوذ کرده‌ایم. به کمک لوازم الکترونیکی انعطاف‌پذیر، درون لباس‌ها هم کامپیوتر تعبیه خواهد شد. اما بیشتر این گجت‌های پوشیدنی وابسته به تلفن‌های هوشمندند. نقطه اوج تکنولوژی پوشیدنی‌ها زمانی خواهد بود که بتوانند آزادنه و مستقل کار کنند.

مایک بل (Mike Bell)، رییس بخش تجارت همراه اینتل (Intel) می‌گوید:

تازمانی‌که وسایل هوشمند نتوانند به تنهایی و با اتکا به خودشان کار جذابی انجام دهند، بیش از حد پیچیده خواهند بود و نمی‌توانند انتظارات را برآورده کنند. این ابزارها باید بتوانند مستقل باشند و یک کار مهم را به تنهایی انجام دهند تا توجه مردم را جلب کنند. اگر علاوه بر این، بتوانند در زمان اتصال به تلفن‌های هوشمند کار دیگری هم انجام دهند، عالی می‌شود.

 

.

0 دیدگاه ارسال شده است

.