محسن
محسن همایونی

طراحی، پیاده‌سازی، مدیریت و راه اندازی سازمان‌ یا واحد فروش مشاور، مدرس و توسعه دهنده کسب و کار مشاور و مدرس فروش و بازاریابی دارای مدرک MBA (فوق لیسانس اجرایی) در زمینه تبلیغات و بازاریابی دارای مدرک DBA (دکترای اجرایی) در زمینه مدیریت، توسعه و بهبود کسب و کار عضو رسمی انجمن راهبردی ایران عضو رسمی باشگاه مدیران ایران عضو رسمی کمیسیون بهبود و توسعه‌ی کسب و کار اتاق بازرگانی اصفهان
همین حالا با من تماس بگیرید.

ورود | ثبت نام
صفحه اصلی | مقاله ها | مطالب | تغییر یک درصدی
.

مطالب

تغییر یک درصدی

تغییر یک درصدی

توسط محسن همایونی

تغییر یک درصدی

هر انسانی در طول زندگی خود در حال تغییر است. این تغییرات می تواند فیزیکی یا روحی باشد. مسلما جلوی تغییرات فیزیکی را نمی توان گرفت . مثلا یک کودک نمی تواند از تغییر فیزیکی خود جلوگیری کند که بزرگ نشود!   اما تغییرات ذهنی و روحی را تا حدودی می توان در خود ایجاد کرد. البته در هر سنی نمی توان به این کنترل تغییر رسید.

حال ، این تغییر از کجا شروع می شود؟  چگونه می تواند باشد؟  بهترین نوع تغییر کدام است؟

اینها سوالاتی هستند که یک فرد برای تغییر در ذهن خود مرور می کند. البته باید دانست که نیاز نیست که حتما تغییرات بزرگ را نشانه گرفت. بلکه باید متوجه این مسئله باشیم که حتی یک درصد تغییر می تواند مسیر زندگی را در دراز مدت، عوض کند و این نکته بسیار حائز اهمیت است.

کتاب ها و مقالات  متعددی در زمینه های تغییر و موفقیت وغیره نگاشته شده که می تواند راهگشا باشد. در قسمتی از کتاب " کتابی برای جوان ها" نوشته ی آنت لایاسول، ترجمه ی آقای مهدی قراچه داغی، توصیه ای برای جوان نوشته شده که توجه شما را به آن جلب می کنم:

هرگز برای داشتن یک زندگی دیر نیست

و هرگز برای تغییر دادن آن دیر نمی باشد.

وقتی راکتی به فضا فرستاده می شود، بیش از آنکه در مسیر تعیین شده ای حرکت کند ، در خارج از آن حرکت می کند. اما به شکلی به هدفش می رسد. چگونه؟ با اصلاح مسیر حرکت. برای اینکه موشک به هدفش برسد، پیوسته مسیرش را اصلاح می کند. تغییر و تطبیق در حد یک درصد، در زندگی هرگز کار دشواری نیست. اما در بلند مدت ما بهره فراوانی از این تعدیل می بریم.

دو خط موازی را در نظر بگیرید که تا بی نهایت امتداد یافته اند. می دانید که این توازی هرگز به هم نخواهد خورد. دو خط به همین شکلی که هستند باقی می مانند، هرگز یکدیگر را قطع نمی کنند. اما اگر تغییری در یکی از این خطوط به وجود آورید، حتی اگر این تغییر در حد یک درصد باشد، در فاصله دور تغییر چشمگیری صورت خارجی پیدا می کند. تصور کنید که خطوط ادامه پیدا میکنند؛ با گذشت زمان حتی یک تعدیل جزئی، تفاوت بزرگی ایجاد می کند.

 چگونه این کارها عملا سخن می گویند

وقتی ورزشکاری در مسایقه شرکت می کند، ساعت ها تمرین کرده است. هیچ ورزشکاری بدون مربی به اوج نمی رسد. شرایطی که ورزشکاران در جسم خود ایجاد می کنند، طرزی که نتیجه را پیش بینی می کنند و نگرشی که دارند می تواند روی عملکرد آنها تاثیر فراوان بر جای بگذارد. من با بررسی هنرهای رزمی به این نتیجه رسیدم.

بدون دشوار شدن شرایط، همیشه پای اصول در میان است. موضوع بر سر این است که چه می دانید و از این داشته خود تا چه اندازه ای استفاده می کنید. با هر حرکتی که می کنید قدمی در راه بهبودی خود بر می دارید. نتایج بهبودی فوری هستند . به مرور پیشرفت ها روی هم انباشت می شوند.

به طرزی می توان گفت که هر یک از فصول کتاب یکی از واقعیتهای پرشمار زندگی را نشان می دهد. تصمیم بگیرید در چه بخشهایی از زندگی خود می خواهید تغییر ایجاد کنید. نقطه نظرها و تجربه ها را بخوانید و ببینید آیا تغییراتی که ایجاد میکنید آن پیشرفت و بهبودی را که برای خودتان می خواهید به شما می دهد.

هر انتخابی که بکنید شما موفقیت خود را با امتحان کردن آنچه برای شما عملی است افزایش می دهید. معنایش این است که لقمه بزرگتر از دهان برندارید. معنایش این است که قدم های کوتاه بردارید تا از سفرتان لذت ببرید و از موفقیتی که نصیبتان می شوید بهره مند شوید.

انطباق های ساده بدهید اما متعهد شوید و بدانید که شما تنها در قبال خودتان متعهد می شوید. یک مطلب دیگر را هم بیاموزید و آن اینکه کارها را یکی یکی انجام دهید. یک تغییر کوچک می تواند اثرات چشمگیری بر جای بگذارد.

حکایتی تعریف می کنند درباره زنی که خانه ی به هم ریخته و آشفته ای داشت. هیچ چیزی سر جای خود نبود. روزی یکی از همسایگان سالخورده ی او گلدان شمعدانی قرمز به عنوان هدیه به او داد.

وقتی زن جوان گلدان را روی میز آشپزخانه گذاشت، به ذهنش رسید که روی میزش را از اشیاء دیگر پاکسازی کند تا زیبایی گلدان بهتر خودش را نشان بدهد.

وقتی روی میز پاکسازی شد، زن جوان به تماشای گل زیبا و آفتابی که از پنجره به درون می تابید و زیبایی خاصی داشت نگاه کرد. او به این نتیجه رسید که قفسه ها و پیشخوان های نامرتب آشپزخانه با میز پاکسازی شده از اشیا اضافی ، چقدر با گذشته متفاوت است. زن جوان پشت میز نشست و قهوه ای برای خودش آماده کرد.

وقتی از آشپزخانه به سمت اتاق نشیمن می رفت، بار دیگر به  فکرش رسید که آشپزخانه مرتب شده او چه تفاوتی با اتاق شلوغ و درهم او دارد. از این رو تصمیم گرفت که آن اتاق را هم مرتب کند. سرانجام شرایطی فراهم شد که او تک تک اتاق ها را تمیز و مرتب کرد.

 گلدان " شمعدانی قرمز" شما چیست؟  چه تغییری می توانید ایجاد کنید؟

 

همانطور که در متن فوق متوجه شدید یک انسان می تواند سبب تغییر در انسان دیگر را به وجود آورد. این تغییر می تواند از کم شروع شود و در نهایت بزرگ، نشان داده شود. بنابراین برای هر گونه تغییر کوچک،  اراده ای می خواهد در دراز مدت...

پایان مطلب.

.

0 دیدگاه ارسال شده است

.