محسن
محسن همایونی

طراحی، پیاده‌سازی، مدیریت و راه اندازی سازمان‌ یا واحد فروش مشاور، مدرس و توسعه دهنده کسب و کار مشاور و مدرس فروش و بازاریابی دارای مدرک MBA (فوق لیسانس اجرایی) در زمینه تبلیغات و بازاریابی دارای مدرک DBA (دکترای اجرایی) در زمینه مدیریت، توسعه و بهبود کسب و کار عضو رسمی انجمن راهبردی ایران عضو رسمی باشگاه مدیران ایران عضو رسمی کمیسیون بهبود و توسعه‌ی کسب و کار اتاق بازرگانی اصفهان
همین حالا با من تماس بگیرید.

ورود | ثبت نام
صفحه اصلی | مقاله ها | دایره المعارف | فروش و مدیریت | فناوری اطلاعات چیست؟
.

فروش و مدیریت

فناوری اطلاعات چیست؟

فناوری اطلاعات چیست؟

توسط الهام موسوی

فناوری اطلاعات چیست؟فناوری اطلاعات یا Information Technology که معمولاً آن را به صورت مخفف با نام IT مورد اشاره قرار می‌دهند، اصطلاحی است که امروزه از زبان متخصصان به دایره واژگان روزمره‌ی ما افزوده شده است.  در مورد فناوری اطلاعات هم مانند بسیاری از واژه‌های تخصصی مدیریت و تکنولوژی، استفاده از واژه ساده‌تر از تعریف کردن آن است.

با این حال، اگر تصویری شفاف و کارآمد از ‌فن آوری اطلاعات در ذهن نداشته باشیم، این خطر وجود دارد که در میان انبوهی از ابزارها و فناوری‌ها و نرم افزارها و راهکارهایی که هر روز و هر لحظه به دنیای ما افزوده می‌شوند غرق شویم و نتوانیم فناوری اطلاعات را در زندگی و کسب و کار خود به درستی به کار بگیریم.

 

جورج رینولدز، فناوری اطلاعات را به صورت زیر تعریف می‌کند:

 

تعریف فناوری اطلاعات

فناوری اطلاعات شامل همه‌ی ابزارها و روش‌هایی است که اطلاعات را دریافت، ذخیره، پردازش و مبادله می‌کنند و مورد استفاده قرار می‌دهند.

کلمات کلیدی در تعریف فناوری اطلاعات از نگاه رینولدز به شرح زیر هستند:

  • دریافت (Capture)
  • ذخیره (Store)
  • پردازش (Process)
  • مبادله یا ارسال و دریافت (Exchange)
  • استفاده (Use)

در واقع فناوری اطلاعات تکنولوژی است برای ذخیره، بازیابی، انتقال و پردازش اطلاعات استفاده می شود. این اطلاعات همان فرم قابل استفاده از داده ها است که از راه های خاصی پس از پردازش به دست می آید. فناوری ترکیبی از مهارت، توانایی، دانش، مواد و ماشین و ابزار است که انسان از آن برای تبدیل یا تغییر مواد خام به اجناس ارزشمند و یا خدمت استفاده می کند. در فناوری اطلاعات و ارتباطات 4 فرایند نهفته است:

1_ تولید

2_ پردازش

3_ ذخیره

4_ بازیابی

5_ انتقال اطلاعات که در ابتدا و قبل از حضور ارتباطات امروزی و با نبود مبحث انتقال اطلاعات تنها به فناوری اطلاعات موسوم بود.

اجرای فن آوری اطلاعات و ارتباطات ICT که دارای یکی از اجزای زیر باشد:

_ سخت افزار (HARD WARE)

_ نرم افزار (SOFT WARE)

_ سیستم های ارتباطی (COMMUNICATION SYSTEMS)

اطلاعات INFORMATION:

اطلاعات داده های پردازش شده و حقایقی با مفهوم هستند که به توصیف و تعریف داده های پردازنده می پردازند و توسط گیرنده پیام درک و تفسیر می شوند.

سیستم های اطلاعاتی:

سیستم عبارت است از مجموعه ای از اجزای به هم پیوسته که برای تحققی هدفی واحد، با هم در تعامل هستند. هر سیستم از ورودی ها، فرایند، خروجی ها، بازخورد و محیط تشکیل شده است.

سیستم اطلاعاتی نیز به سیستمی گفته می شود که برای کاربران سازمان به منظور حمایت و پشتیبانی از تصمیم گیری ها اطلاعات تهیه می کنند مثلا یک سیستم حقوق و دستمزد، یک سیستم اطلاعاتی تلقی می شود.

از انواع سیستم های اطلاعاتی می توان سیستم های زیر را نام برد:

_ سیستم پردازش داده ها (DP)

_ سیستم پشتیبانی تصمیم گیری (DSS)

_ سیستم اطلاعات مدیریت (MIS)

_ سیستم جامع فناوری اطلاعات (IT MASTER PLAN)

_ پردازش اطلاعات (PROCESSING)

هر نوع عملیات بر روی داده یا اطلاعات در مسیر فرایند تولید، تولید، ذخیره و بازیابی و انتقال اطلاعات و یا تبدیل داده به اطلاعات را به گونه ای که اطلاعات موجود را با افزایش افزوده همراه سازد پردازش اطلاعات تعریف می کنند. برای مثال، محاسبه حقوق و دستمزد یا تهیه تراز مالی و یا محاسبه اقلام مورد نیاز برای خرید. این مثالی از ایجاد ارزش افزوده اطلاعات است.

آیا برای کسب درآمد از آی تی باید رشته ی مرتبط داشته باشیم؟

خیر، داشتن تحصیلات می تواند دید شما را نسبت به این حوزه باز کند اما اگر در زمینه ی دیگری مشغول هستید نگران نباشید دنیای آی تی به قدری گسترده است که می توانید در آن فعالیت کنید فقط کافی است که علاقه لازمه را داشته باشید. به برنامه نویسی علاقه دارید؟ از طراحی وب سایت لذت می برید؟ دوست دارید تجارت الکترونیک یاد بگیرید؟ هر جا که باشید علم آی تی و فناوری اطلاعات به کمک شما می آید. برخی از مشاغلی که می توانید در آن فعالیت کنید عبارتند از:

_ برنامه نویسی

_ طراحی وب سایت

_ کار با شبکه های کامپیوتری

_ مدیریت یک سایت

_ تجارت الکترونیک و راه اندازی کسب و کار

_ سیستم های اطلاعاتی سازمان

و...

.

0 دیدگاه ارسال شده است

.